پروتئینBNP  یك پلی پپتید با 32 اسید آمینه است و از عضلات بطن های قلب و رگ های خونی ترشح می‌شود.

مقدار کمی از یک پروتئین پیش‌ساز به نام pro-BNP، به طور مداوم توسط قلب تولید می‌شود که این پروتئین پیش‌ساز سپس توسط آنزیمی به نام corin شکسته شده و به یک قسمت پروتئینی فعال به نام BNP و یک قطعه غیر فعال، NT-pro BNP تبدیل شده و در خون آزاد می گردد.

به علت آنکه BNP ابتدا در بافت‌های مغزی مشاهده شده بود، پپتید ناتریورتیک مغزی نامیده شد، ولی بعدا مشخص گردید که BNP عمدتا توسط بطن چپ قلب (قسمت اصلی قلب که در پمپاژ قلبی اهمیت دارد) تولید می‌شود و میزان آن به فشار، حجم خون و میزان کارکرد قلب برای پمپ کردن خون به سرتاسر بدن بستگی دارد.

پروتئین NT-pro BNP نشانگر هورمون BNP در خون بوده كه در زمان‌های كشیدگی و تنش قلبی افزایش می‌یابد. زمانی که دیواره قلب بر اثر حجم بسیار زیاد خون بیش از حد منبسط می‌شود و یا بدلیل فقدان جریان خون، قلب آسیب ببیند میزان هورمون BNP  افزایش می‌یابد و به همراه آن NT-pro BNP  نیز بالا می‌رود.

هدف از انجام آزمایش BNP  چیست؟

آزمایش‌های BNP و NT-proBNP برای کمک به تشخیص و ارزیابی شدت ناکارآمدی قلب استفاده می‌شود. این آزمایش‌ها در کنار سایر آزمایش‌های بیومارکر قلبی، برای تشخیص استرس قلب و آسیب، یا همراه با آزمایش‌های عملکرد ریه برای تشخیص عللِ تنگی نفس استفاده می‌شود.

سنجش سطح BNP و NT-proBNP می‌تواند به پزشکان کمک کند که اختلالات قلب و دیگر عوارض از جمله بیماری ریه را از یکدیگر تشخیص دهند. سنجش دقیق حائز اهمیت بالایی است تا درمان صحیح در اسرع وقت آغاز شود.

 زمانی که شخصی دچار نارسایی قلبی می گردد، سطح BNP در خون او بالاتر از حد طبیعی است.

علت افزایش سطح BNP :

اختلال عملکرد دیاستولیک

 سندرم‌های حاد کرونری (بسیار حساس اما غیر اختصاصی)

 فشار خون بالا با LVH

 بیماری قلبی

 فیبریلاسیون دهلیزی و آمبولی ریه

 فشار خون ریوی

COPD یا هیپرتیروئیدی

آزمایش BNP چه زمانی درخواست می‌شود؟

این آزمایش برای افرادی که علائم مبنی بر نارسایی قلبی دارند تجویز می‌شود. این علائم ممکن است شامل تنفس دشوار، تنگی نفس، خستگی، تورم در پا، مچ پا، پاها و شکم باشند.

آزمایش ممکن است به صورت اورژانسی و زمانی که فرد در معرض بحران قرار داشته و یا علائم ناشی از نارسایی قلبی نشان می‌دهد نیز درخواست شود. ممکن است در طی یک دوره زمانی، چندین آزمایش NT-proBNP برای کنترل درمان انجام شود.

مقادیر طبیعی

بازه سنی  مقدار نرمال  
خانم‌های ۴۶ سال و یا کمتر۱۰-۱۴۰pg/ml
خانم‌های ۴۷ سال تا ۸۲ سال۱۰-۲۵۸pg/ml
خانم‌های ۸۳ سال و بالاتر۱۰-۲۶۳pg/ml
آقایان ۴۵ سال و یا کمتر۱۰-۵۱pg/ml
آقایان ۴۶ تا ۸۲ سال۱۰-۱۳۵pg/ml
آقایان ۸۳ سال و بالاتر۱۰-۱۳۸pg/ml